Nie trzeba pytać o jakiegoś głupca

Nie trzeba pytać o jakiegoś głupca

„Wiem o strefie, o gospodarczej – nie bardzo”, – tak żartobliwie skomentował swoją odmowę udziału w ankiecie od prezydenta, emeryta, który przyjechał do swojego okręgu, aby wybrać przewodniczącego i zastępców Bakhmut AH w regionie Doniecka. Podobnie jak prawie połowa tych, którym udało się obserwować w pobliżu jednego z obszarów linii frontu Bakhmut.

Chociaż nie było łatwo używać tych pudełek w niektórych miejscach. Ludzie w edyktach, którzy wskazywali na udział w procesie badania, pojawili się rano w wielu lokalach wyborczych. Gdzieś stali w odległości od wejścia do lokalu, a gdzieś – prawie w nim. Mężczyzna z maską na brodzie zwrócił się do mnie z propozycją odpowiedzi na pytania Wołodymyra Zełenskiego. Po obejrzeniu gestu oderwania, który stał się niemal automatyczny w ciągu ostatnich kilku miesięcy, przestał. Pomimo faktu, że wszelkie sondaże są prowadzone wyłącznie po głosowaniu, ten przedstawiciel „złapał” ludzi tuż za progiem okręgu, gdzie czekali na swoją kolej, aby wejść. W tym samym czasie zbliżanie się do nich jest prawie blisko. „Po pierwsze, załóż maskę”, zapytałem. „Po drugie, nie złamię prawa, więc nie odpowiem na te pytania.” Człowiek natychmiast antenasked szereg standardowych ekologii o fałszerstwa wirusa i spisek masońskie i dodał, że jest maska, i w jakim miejscu go nosić – jego osobisty biznes. Odmówił robienia zdjęć, odwracając się plecami i głośno wyjaśniając, że szuka prawa w moim telefonie, które mówi mi, że nie wolno robić zdjęć. Oczywiście legalność wykonywanych przez jego działania nie przeszkadzała.

Oglądanie osoby, która „nie może być sfotografowana przez prawo” było interesujące. A wiatr, który przyczynił się do dobrego „voiceover”, dodał kompletności do obrazu dziwnego sondażu. Niektórzy wyborcy, w większości pań w szanowanym wieku, chętnie komunikowali się z charyzmatycznym mężczyzną z piorunującym uśmiechem, który był pięknie widoczny bez maski. Z łatwością wyjaśnił ludziom, co dokładnie ma na myśli każda sprawa, szczególnie dobrze okazało się mu o dożywotnim więzieniu za korupcję. „Cóż, ukradłeś coś w swoim życiu? – powiedział kobiecie w żółtym berecie. – Kradną! Niech więc siedzą w więzieniu i pracują za darmo nad ludźmi do końca życia.” Nie wiem, czy kradła coś w swoim życiu i kobietę, ale nigdy nie odważyła się odpowiedzieć na to pytanie i poszła do lokalu wyborczego, gdzie nikt nie interesował się jej przeszłością.

Czytaj więcej: Wybory samorządowe 2020: Ujawniono pierwsze sondaże exit poll

Ale czasami człowiek znaleźć wdzięcznych wyborców, którzy słuchali uważnie i sumiennie umieścić swoje notatki w komórkach wskazanych przez kwestionariusz. Jakaś kobieta żartobliwie zapytała, czy można odpowiedzieć nawet przy wyjeździe, ale mężczyzna odmówił. Pomimo faktu, że jeden z kwestionariuszy został wypełniony przez tylko faceta z trzeciej strony, który przechodził obok okręgu. Jeden z nich, oczywiście, znajomy, zakwestionował stan zdrowia matki, która leży w szpitalu zakaźnym. Kobieta bez maski powiedziała mężczyźnie bez maski, jak ciężko jej matka znosi tę fajną chorobę i jak ona sama nie czuje się zbyt dobrze. Ale potem odpowiedział, to znaczy, prezydent, pytanie, umieścić na masce i udał się do lokalu wyborczego. Bezstykowy termometr, który dwukrotnie pokazywał mi temperaturę mrożonego mięsa, spokojnie tęsknił za kobietą, która oddała głos w zwykłym pudełku – bo nie ma papieru w pudełku „co-„, który został dostarczony przez każdego, kto wie dlaczego, w moim lokalu wyborczym nigdy nie upadł.

„Nie odpowiedziałem, bo nie rozumiem, co to jest jakieś memorandum, konopie indyjskie. Tak to w ogóle jest. Jeśli zapytał, ty, Natasza, o pokój lub na wojnę? Wtedy odpowiem– wyjaśnia mi sąsiadka. Wiele osób starszych, takich jak ciotka Natalia, w ogóle nie zatrzymało się w pudełku z ankietą, ponieważ po prostu nie chciały spędzać czasu i wyglądać na nieświadomych. „Mój mąż odpowiadałby na te pytania, interesuje się polityką. Ale jest chory, nie chciał iść głosować. I nie przyszedłem po to. Nie musisz mnie pytać o jakiegoś głupca” – wyjaśnia inna kobieta w tym lokalu wyborczym. „To jest moja podstawowa decyzja, aby nie brać udziału w tej ankiecie. Myślę, że to czysty populizm wody. I patrząc na te „kwestionariusze” z jakiegoś powodu wydaje mi się, że jest to jakiś déjà vi: takie, wydrukowane na drukarce o „rozpoznajesz coś uzasadnionego”, już widziałem. Tutaj mamy, w 2014 roku”, mówi wyborca Wołodymyr. „Dlaczego nie powiedzieć swoją opinię, jeśli prezydent pyta? Czy mamy demokrację? Więc odpowiedziałem, jak sądzę: strefa ekonomiczna jest słuszna, przez całe życie dla korupcji, myślę, że nawet niewiele, kara śmierci byłaby konieczna. Co jeszcze tam jest? I, aby zmniejszyć liczbę zastępców? Oczywiście, ponieważ połykają tylko nasze pieniądze”, wyjaśnia mężczyzna, który nie mówi swojego nazwiska, ale mówi, że pracuje jako przedstawiciel handlowy. Na pytanie, ilu zastępców zgadza się wstrzymać na własne podatki, śmiał się i dał mi cukierki, choć ostrzegałem, że zdecydowanie – nie poseł.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back To Top