Nobel i równość płci

Nobel i równość płci

W historii Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki, tylko cztery kobiety z 216 laureatów otrzymały tę nagrodę, w dodatku dwie z nich w ciągu ostatnich trzech lat.

Z chemii niewiele lepiej: od 1901 roku, tylko siedem kobiet zostały przyznane, oprócz Maria Curie stał się pierwszym laureatem obu nagród. W tym roku całą nagrodę zdobyły kobiety: Emmanuel Charpentier i Jennifer Dudney za odkrycie metody edycji genomu CRISPR/Cas9. W 2018 roku Francis Arnold został laureatem badań nad „zarządzanej ewolucją enzymów”. Przed niedawną debatą na temat nowych zasad Oscara, zgodnie z którymi film nominowany do nagrody dla najlepszego filmu musi spełniać kryteria rasy, płci i orientacji seksualnej aktorów i ekipy filmowej, Komitet Noblowski rzucił nowe paliwo: i czy nie skupił się na płci osoby przy wyborze nominowanych?

W woli Alfreda Nobla, nagrody w dziedzinie fizyki, chemii i fizjologii i medycyny powinny być przyznawane za „najbardziej znaczące odkrycie”, które przyniosło „największe korzyści ludzkości”. Oczywiście wytyczne te można interpretować inaczej, a czasami Komitet Noblowski mylił się w ocenie znaczenia odkrycia i jego korzyści dla ludzkości. Na przykład, w 1949 roku, Antonio Monishu otrzymał Nagrodę w medycynie za „odkrywanie efektów terapeutycznych lobotomii w niektórych chorobach psychicznych.” Wtedy ta decyzja została skrytykowana przez wielu naukowców, ponieważ oryginalna praca Monish została wykonana przy złej metodologii, a teraz jest mało prawdopodobne, aby została podjęta przez co najmniej kilka przyzwoitych czasopism naukowych. A sama lobotomia została zakazana w praktyce ze względu na negatywny wpływ na zdrowie psychiczne ludzi i dużą liczbę zgonów po operacji. Teraz taka „terapeutyczna” metoda jest uważana za barbarzyńską.

Czytaj więcej: Nobel w fizyce: znajdź resithing

Ale takie przypadki są odosobnione, a nagroda jest rzeczywiście przyznawana za wielkie odkrycia. O tym, że wynalazcy „nożyczek molekularnych” CRISPR/Cas9 otrzymają nagrodę, powiedziano niemal natychmiast po opublikowaniu ich pracy w 2012 roku. CRISPR/Cas9 zaczął być używany do edycji genomów roślin, aby były, powiedzmy, bardziej odporne na susze, zwierzęta lub narażenie na bakterie. Na podstawie tego narzędzia opracowywana jest terapia nowotworowa, a embriony ludzkie próbują edytować poprzez „wycinanie” genów odpowiedzialnych za choroby genetyczne (chociaż próby takich eksperymentów powodują nieufność społeczną).

Z CZASEM NOBEL STANIE SIĘ JESZCZE BARDZIEJ, A WYJAŚNIENIEM TEGO JEST PROSTA TEORIA PRAWDOPODOBIEŃSTWA. IM WIĘCEJ KOBIET ZAJMUJE MIEJSCA W WIELKIEJ NAUCE, PONIEWAŻ NA POCZĄTKU SWOJEJ KARIERY NIE SĄ BITE PRZEZ STEREOTYPY SPOŁECZNE, TYM WIĘCEJ ODKRYĆ O ŚWIATOWYM ZNACZENIU ZROBIĄ. I TYM LEPSZE BĘDZIE NASZE ŻYCIE, W KTÓRYM TE ODKRYCIA BĘDĄ REALIZOWANE

Andrea Gez, kolejna z tegorocznych Noblistów, prowadzi grupę naukową, która ustaliła obecność zwartego obiektu w centrum Drogi Mlecznej o masie 4 milionów słonecznych, supermasywnej czarnej dziury. W 2018 roku Donna Strickland i Gerard Moore zdobyli nagrodę Physics Award za technologię tworzenia ultrakrótkych impulsów energetycznych: najpotężniejszego do tej pory lasera femtosekundowego. W szczególności, laser ten jest stosowany w medycynie jako „skalpel”: możliwe jest, aby zrobić operację oka bez szkody dla nich.

Nie ma wątpliwości co do wartości tych odkryć dla nauki i ludzkości: spełniają one warunki woli Nobla. Więc może Komitet celowo wybrał prace kobiet, aby zwiększyć ich liczbę wśród noblistów? W rzeczywistości wyjaśnienie jest znacznie prostsze i bardziej logiczne, poza tym bez śladów spisku.

Według Amerykańskiego Towarzystwa Fizycznego, w 2017 roku w USA kobiety broniły 20% ektyki w fizyce. W 1997 r. – 13%, a w 1967 r. – tylko 3%. W 1989 roku, kiedy Donna Strickland zdobyła doktorat z optyki na Uniwersytecie Rocherster, znalazła się wśród 9% kobiet, którym udało się zdobyć doktorat z fizyki w tym samym roku w USA. W ciągu 29 lat została trzecim Nobla w dziedzinie fizyki w historii. Czwarty Nobel, Andrea Gèze, uzyskała dyplom w 1992 roku w California Institute of Technology.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back To Top