„Zielona” kurtyna i kandydat metalurgiczny

„Zielona” kurtyna i kandydat metalurgiczny

Pomimo „osobistej kontroli” kryvyi Rih ekologii zełenski, partia prezydencka nominowała dyrektora zakładu, który jest jednym z największych trucicieli atmosfery, do prezydentów miasta

Oprócz tego, że Kryvyi Rih jest rodzinnym miastem prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i niektórych jego współpracowników, przede wszystkim jest to centrum przemysłowe, jeden z głównych producentów produktów przemysłowych na Ukrainie. Udział miasta w krajowym PKB jest znaczący, wynosi około 6%. Potężna działalność przemysłowa nie tylko przynosi znaczne zyski właścicielom tych przedsiębiorstw, ale także powoduje ogromne szkody dla środowiska miasta i jego mieszkańców.

Ekologiczny problem Kryvyi Rih jest podobno widziany z Kijowa. W szczególności szef Państwowej Inspekcji Ekologicznej Andrij Małowany podkreślił niedawno, że zanieczyszczenie powietrza jest niezwykle dotkliwym problemem w Kryvyi Rih. „Według średnich danych Państwowej Służby Statystycznej, Ukraińcy częściej niż z powodu innych dolegliwości cierpią na choroby układu oddechowego, odnotowuje się około 12 milionów przypadków rocznie. Ważne jest, aby największa liczba emisji przemysłowych była wytwarzana w Kryvyi Rih. Dlatego wczesną jesienią zostanie tu otwarte Biuro Czystego Środowiska. Jednostka ta będzie prowadzić nadzór i kontrolę środowiskową w regionach przemysłowych Ukrainy” – powiedział.

Czytaj więcej: Wybory samorządowe. Region donieck: „Poprawki” w kamizelkach OPZ i inne skupienia dla elektoratu

Deklarowany „początek jesieni” dobiega końca, a oprócz słów Malovani, żadne ruchy z „Biurem Czystego Środowiska” nie są jeszcze widoczne. Zamiast tego rząd mówił o innej inicjatywie – przenieść całą Inspekcję Państwową, na czele z Andrijem Malovanem, do Kryvyi Rih. Mówią, że organ ten jest bezpośrednio zaangażowany w kontrolę państwa w dziedzinie ochrony środowiska, więc jego obecność w mieście przemysłowym będzie logiczna.

„Kwestia bezpieczeństwa środowiska w Kryvyi Rih powinna stać się priorytetem w polityce ochrony środowiska kraju. Teraz badamy możliwość przeniesienia centralnego aparatu Państwowej Inspekcji lub jego części do Kryvyi Rih. Ta decyzja ma sens, ponieważ miasto jest naprawdę problematyczne. Jeśli kierownictwo DEI jest w nim, będzie można zapobiec naruszeń ochrony środowiska na dużą skalę. Ostatnie słowo w tej sprawie powinien złożyć Gabinet Ministrów Ukrainy” – mówi Malovany.

Podobną inicjatywę podjął latem ubiegłego roku Zełenski. Zaraz po nominacji na prezydenta odwiedził Kryvyi Rih i po wysłuchaniu skarg rodaków na problemy z ekologią „przejął tę kwestię pod osobistą kontrolą” i obiecał przenieść Ministerstwo Ekologii do swojego rodzinnego miasta. Pomimo wielu rozgłosu i gorących dyskusji, rozmowy nie odeszły.

KANDYDATEM NA BURMISTRZA KRYVYI RIH Z „SŁUG LUDU” JEST POSEŁ DO RADY REGIONALNEJ Z FRAKCJI BLOKU OPOZYCYJNEGO, NIE NAZYWA ROSJI AGRESOREM, ALE NA PYTANIE „CZYJ KRYM” DEKLARUJE APOLITYCZNOŚĆ. DMYTRO SHEVCHYK MÓWI SIĘ O JAKO „CZŁOWIEK VADYM NOVYNSKYI”

Dziś Zełenski nazywa swoje dziecko miejscem siły, a problem środowiskowy jest jednym z najważniejszych w regionie. Ale tym razem lokalni ekoarzecy są przekonani, że pomysł przeniesienia teraz Państwowej Inspekcji nie zostanie wdrożony. Na przykład Wołodymyr Szablowski, przewodniczący Rady Unii Publicznej „Dość zatruć Kryvyi Rih”, nazywa takie inicjatywy kolejnym wyrazem populizmu. „Być może to przyjemność usłyszeć – do transportu urzędników i urzędników państwowych do Kryvyi Rih, tak, że mieszkają tutaj, oddychać i poczuć się jak konkretne ofiary konsekwencji gigantów przemysłowych. Ale spójrzmy prawdzie w twarz: środki budżetowe na tę relokację na dużą skalę nie są określone. A eksperci mieszkający w Kijowie nie będą chcieli nagle przenieść się do Kryvyi Rih. Oznacza to, że będzie głód personelu”, powiedział Shablovskiy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back To Top